İleri Ahşap Teknolojileri

 

İleri Ahşap teknoloji ile depreme dayanıklı, sağlıklı, güvenli ve keyifli yeni bir yaşam ve yapı konsepti sunuyoruz..

HİT MÜTEHHATLİK  güvencesiyle inşa edilen Vadi Evleri projeleri “İleri ahşap sisteminin” Kanada teknolojisi olmakla beraber aslında Osmanlı çatkı sistemin günümüze uyarlanmasıdır.

Çevreye dost ve ekolojik bir sistem olan Ahşap karkas; beton ve çeliğe göre kütlesel olarak daha hafiftir ve depreme karşı da %100 yaşam garantilidir. Bu sistemle, betonarmeden kaynaklanan eklem ve romatizmal hastalıkları ile radon gazı tehlikesine maruz kalmaz sınız.. Bu nedenle nemsiz ve rutubetsiz ortamlarda çok daha sağlıklı yaşam alanlarına kavuşursunuz.

Günümüzde tüm Dünya’da özellikle batılı devletler başta olmak üzere ABD, Kanada, İngiltere, Almanya ve İskandinavya gibi ülkelerde çok yoğun uygulanan ahşap sistem devlet tarafından toplum sağlığı ve kamu güvenliği adına zorunludur. Bu durum tamamen sunulan yaşam konsepti gereği nesillerin daha sağlıklı yetiştirilmesidir. İleri ahşap sistem kaliteli yapılar ve yeşil binalar grubuna en güzel örnektir.

 

Çatı Makasları;
Ahşap taşıyıcı sistemde çatı makasları; yatay, dikey ve diyagonal birçok yapı elemanı ve bu elemanları birbirine bağlayan düğüm noktalarından oluşur. Ahşap yapısalların birleşim noktalarında özel metal plakalar –plate- kullanılmaktadır. Bu işlem güvenli olduğu kadar en ekonomik maliyetli ve statik açıdan en güvenli dizaynlara da imkan vermektedir. Fırınlanmış özel keresteden imal edilen çatı makasları yük taşıma kapasitesi ile de statik açıdan çok güvenlidir. Ayrıca makasların dizaynı çatı arasında geniş boşluklara imkan verdiğinden her türlü mekanik, elektrik ve sıhhi tesisatın da uygulanmasına imkan sağlanabilmektedir.

 

 

Kat Arası Kirişleri;
Kat arası kirişleri, tıpkı çatı makaslarında olduğu gibi yatay, dikey ve diyagonal yapı elemanı ve düğüm noktalarından oluşmaktadır. Statik hesaplara göre de o noktalarda oluşan moment ve kesme kuvvetini güvenli şekilde karşılayan özel metal plakalar olan –plate- kullanılmaktadır. Ahşap kirişler; döşeme kirişi ve taşıyıcı kirişi olmak üzere iki tiptedir. Üzerine gelen yükleri ise açıklığında ki diyagonaller sayesinde güvenli bir şekilde mesnet bölgelerine aktarabilmekte.. bunun sonucunda tesir eden yüklere bağlı olarak belli aralıklarda konulur. En önemli özelliği diyagonal boşluklardan her türlü tesisatın kolaylıkla ve ekonomik olarak uygulanması sağlanır.

Duvar Bölmeleri;
Ahşap duvarlar; kat yüksekliğine bağlı olan uzunluktaki dikey ve bu dikeyleri birbirine bağlayan yatay elemanlardan oluşur. Ahşap taşıyıcı sistemlerde duvarlar büyük önem taşır. Yapı yüklerinin zemine aktarılması ahşap duvarlar ile olmaktadır. Ahşap duvarların mimari bölümler oluşturmanın yansıra bir de taşıyıcı özelliği vardır. Maruz kaldığı yüke göre yan yüzeylerine osb çakılması sureti ile ahşap taşıyıcılar perde duvarları oluşturur. Dikey elemanlar arasında oluşan boşluklar, iç mekanların dış ortamdan izole edilmesinde en pratik ve ekonomik uygulamaya da imkan vermektedir. Duvarlara ileri safhalarda poliüretan köpük ve taş yünü doldurulur.

 

AHŞAP EVLERİN ISI MALİYETiNE KATKITISI

 Ahşap evler sadece içerideki ısıyı korumakla kalmaz aynı zamanda doğal malzemenin nefes alması nedeniyle serin hava oluşturur. Yazın ısının geçişini engelleyen ahşap, kışın ısının içeriden dışarıya geçişini engeller. Hesaplamalarda ahşap evlerin ısıtma maliyetlerini yıllık %60 oranında azalttığı kanıtlanmıştır.

Ahşap Evlerin Avantajları Nelerdir?

Ahşap ev yaptırmak isteyen kişilerin bu kararı vermelerinin temel nedeni ahşaptan yapılan evin birçok avantajının olmasıdır. Bu avantajlar sadece kar etme duygusunu tatmin etmekle kalmaz aynı zamanda insanların huzurlu ve mutlu olmasını da sağlar.

Ahşap evler doğanın tüm güzelliğini içlerine yansıtan yapılardır. Bu yapılar görünümleri ve hayatı kolaylaştıran özellikleri ile oldukça kullanışlıdır. Ahşap evleri Türkiye’de en çok Karadeniz Bölgesi’nde görürüz. Çam ağacı ahşap evlerin yapımında yaygın olarak kullanılsa da kayın ve meşe ağaçları da kullanılabilir. Kullanacağınız bu ağaçları ister kütük şeklinde isterseniz de işlenmiş ve hazır olarak temin edebilirsiniz.

Ahşap evlerin avantajları aşağıda sıralanmıştır:

  • Ahşap Evlerin yapım kolaylığı: Önemli avantajlarından biri ahşap evlerin yapım ve montaj sürecinin kısa olmasıdır. Ayrıca hazır ahşap satın alabilir ve çok kolay bir kurulum gerçekleştirebilirsiniz. Bu size hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlar. Ayrıca bu evlerin hemen hemen her yere inşa edilebileceği de unutulmamalıdır.
  • Ahşap Evlerin fiziksel ömrü uzundur: Ahşap evlerin en önemli avantajı dayanıklılıklarıdır. Ahşap malzemenin uzun ömürlü yapısı sayesinde bir günlük değil bir ömür bu evlerde yaşayacaksınız. Ahşap darbe yalıtımı yapar. Fiziksel darbeleri dalgalar halinde taşırken etkisini azaltır. Ahşap, beton ve çelikten daha fazla yük taşır. 1 kg ahşap, 1 kg beton ve 1 kg çelikten daha fazla yük taşıyabilir. Uzun ömürlüdür. Kurutulmuş kerestenin ömrü artar. Emprenye uygulandığında ömrü 7-10 kat artar. Doğru kullanıldığında kereste çok uzun ömürlü olur. Ahşabın yapısı kullanılan alanlarda dayanıklılık ve uzun ömür sağlar.
  • Ahşap Evler Hava Yalıtımı Sağlar : Diğer bir avantajı ise yalıtımla ilgilidir. Bir evin yalıtımına baktığımızda ahşabın mükemmel bir yalıtkan görevi gördüğünü ve her mevsim avantaj sağladığını görüyoruz. Ahşap evler sadece içerideki ısıyı korumakla kalmaz aynı zamanda doğal malzemenin nefes alması nedeniyle serin hava oluşturur. Yazın ısının geçişini engelleyen ahşap, kışın ısının içeriden dışarıya geçişini engeller. Hesaplamalarda ahşap evlerin ısıtma maliyetlerini yıllık %60 oranında azalttığı kanıtlanmıştır. Bu tür evlerde ses yalıtımının da mevcut olduğunu söylemek gerekir. Ahşap malzeme ses yutucu özelliğinden dolayı mekanınıza gürültü girmesine izin vermez.
  • Ahşap Evler yenilenebilir: Ahşap yenilenebilir tek yapı malzemesidir. Zamanla hasar gören taşıyıcı elemanlar yapı tamamen yıkılmadan onarılabilir hatta değiştirilebilir.
  • Ahşap Evler depreme karşı güvenilir yapılardır: Ahşap evlerin bir diğer avantajı da depreme karşı dayanıklı olmalarıdır. Ahşabın güçlü ve hafif yapısı nedeniyle bu evlerin depremlerden zarar görme oranı çok düşüktür.

 

Ahşap Evler Daha Dayanıklı mı?

Ne yazık ki hem ülkemizde hem de dünyanın birçok yerinde betonarme yapıların en uzun ömürlü ve en dayanıklı yapılar olduğuna dair bir yanılgı ve inanış mevcuttur. Ancak beton evler, doğal malzemeler kullanılarak yapılan evlere göre çok daha fazla bakıma ihtiyaç duyar ve neme ve diğer doğal koşullara karşı çok daha dayanıklıdır. 800 yıllık ahşap yapıların bile günümüzde özellikle Avrupa’da kullanıldığını unutmayın. Türkiye’de uzun yıllardır ayakta kalan ahşap evlerin örneklerini görmek mümkündür. Yani kaliteli ahşaptan yapacağınız bir evin, beton malzemeden yapılmış bir evden çok daha uzun süre dayanacağından emin olabilirsiniz.

Ahşap yapısından dolayı hafif, sağlam ve esnektir. Depremlerin binalar üzerindeki yıkıcı etkilerinin temel nedeni kolon ve kirişlerin deprem dalgalarını taşıyacak kadar esnek olmamasıdır. Yığma denilen bir eklenti tekniği ile monte edilmiş olmaları, kütük evleri 9 büyüklüğündeki depremlere bile dayanıklı kılmaktadır. Ayrıca depremlerde can kayıpları betonun ağırlığı altında meydana gelmektedir. Ahşabın hafifliği nedeniyle bu riskler en aza indirilmiştir. Ahşap esnek bir malzemedir, deprem dalgaları ile aynı yönde hareket edebilir bu nedenle ahşap duvarlar depremlerde en dayanıklı duvar türleridir ve kütük evlerin duvar sistemidir. Ağırlık ve hacim farkına rağmen ahşap, beton ve çelikten daha fazla yük taşıyabilir. Japon Deprem Enstitüsü tarafından onaylanan rapora göre dünyanın depreme karşı en dayanıklı yapısı ahşap kütük evlerdir. Betonarme ve çelik yapılara göre kat kat daha uzun olan kütük evler, düzenli ve doğru bakım ile 200 yıla kadar bozulmadan kalabilmektedir. 800 yıldır ayakta kalan ahşap yapılar var.

Ahşap Evler Çevre İçin Daha mı İyi?

Doğal, çevre dostu ve yenilenebilir bir malzemedir. Ahşap yapı sektöründe kullanılan tek yenilenebilir malzemedir. Kütük evler de kullanılan ağaçlar en az 50 yaşında, yaşlı ağaçlardır ve kesilen her ağaç yerine doğa üretimini yapar ve üremeyi sağlamak için yeni fidanlar dikilir. Ahşap, diğer yapı malzemelerine göre çok daha düşük enerji tüketimi ile üretilir. Diğer yapı malzemelerinin üretiminde ortaya çıkan sera gazı etkileri, su ve hava kirliliği gibi doğaya zararlı etkileri yoktur veya çok düşüktür. Daha az doğal kaynak kullanımı ile çevreci ve doğa dostu özelliğini kanıtlamaktadır.

Ahşap Evlerin Dayanıklılığı ve Süresi Ne Kadardır?

Günümüzde inşa edilen tüm yapı sistemleri tabi ki ahşap yapılar da olmak üzere yanıcı özelliğe sahiptir. Çelik sistemli yapıların yapması yaklaşık 18 dakikayı almaktadır. Bu yapılar yangına dayanamaz ve çökerler. Betonarme binalar da aynı şekilde yanarlar, yangın sonrasında geriye sadece betonarme karkası kalır. Ancak bu durumda dahi olsa demirler mukavemetini kaybettikleri için dayanamaz, kullanılmaz hale bürünür ve yıkılırlar. Ahşap binalarda ise gelişen teknolojiyle beraber özel ahşap karkaslar kullanılmaktadır. Bu özel karkaslar farklı lif yönlerinde ahşap parçaların birleştirilmesinden oluşan lamine ahşaplardır. Ayrıca özel boyalar sayesinde ahşap yapının çökmesinden önce bir buçuk ile iki saat arasında yangına dayanma özellikleri bulunur. Bu süre içerisinde ahşap yapı içerisinde konaklayan insanların yangını fark etmesi, itfaiyeye haber verip, itfaiye ekiplerinin olay yerine gelmesi için yeterli bir süredir. Ayrıca ahşap yapı sistemlerinin yangına karşı sigortalama ücreti çok cüzi miktarlardadır. Gelişen teknoloji ile yapılan ahşap yapıların yangına direnci yüksektir. Taşıma özelliğini uzun süre kaybetmemektedir. Çelik yapılar, yangın süresince 10-20 dakika arasında doğal şekline ve taşıma özelliğini kaybeder. Ayrıca çelik yapılar çok iyi bir iletken olduğu için ısının yayılmasını da hızlandırmaktadır. Beton ile kıyaslandığında ise beton, çelikten daha dirençli olmasına demir materyalinin beton içinde ki pas ortadan kalktığı zaman, inşaat demiri de çelik gibi iletken olduğundan yarım saat içerisinde taşıma özelliğini yitirmekte ve bir daha kullanılmaz hale gelmektedir. Tüm ahşap yapıda ki evler depreme karşı da dayanıklıdır. Zaten yıkılma durumunda dahi ahşap yapılar ile betonarme ve çelik yapıları düşündüğümüze, ahşap yapılar neredeyse hiç zarar vermez diyebiliriz.

AHŞABIN YANGINA DİRENCİ ÇELİKTEN DAHA YÜKSEK

İnegöl Keresteciler Odası Başkanı Muzaffer Balcıoğlu, Türkiye’de binaların yeniden ahşaptan yapılması gerektiğini söyledi.

Ahşabın insanlığın kullandığı en eski ve mükemmel yapı malzemesi olduğunu söyleyen Muzaffer Balcıoğlu, ahşaptan vazgeçilmesiyle estetik açıdan kötü görünen yapıların ortaya çıktığını ifad etti. Balcıoğlu, binalarda ahşap yerine kullanılan malzemelerin dayanıksız olduğunu ve insan sağlığı açısından da riskler taşıdığına da vurgu yaparak, “Batı ülkelerinde son yıllarda yapılan binalarda yeniden ahşap kullanılmaya başladı. Bizde ise yüzlerce yıllık tarihi eserlerin restorasyonunda bile plastik ve PVC doğrama kullananlar var” dedi.

Günümüzde varlıklarını sürdüren yüzlerce yıllık ahşap evlerin olduğunu vurgulayan Muzaffer Balcıoğlu, ahşabın yaşayan, nefes alan yapısı ile insan tabiatına en yakın malzeme olduğunu söyledi. Balcıoğlu, ahşabın ağırlık ve taşıma gücü oranının, betonarme ve çelikten yüksek olduğunu, ahşap ile 250 metreye kadar açıklıkların kolonsuz geçilebildiğini anlattı.

AHŞAP HAVA ŞARTLARINA VE DEPREME DAYANIKLIDIR

Ahşabın hava şartlarına, kimyasallara dayanıklılık bakımından da en ön sırada geldiğine dikkat çeken Muzaffer Balcıoğlu, “Telekomünikasyon hatlarında kullanılan ahşap direklerin hizmet ömrü ile ahşap kara yolu köprülerinin ömrü 50 yıldır. Ön koruma işleminden geçmiş çam direğin ise 60 yıldır. Aynı alanlarda beton, çelik ve PVC’nin ömrü ahşabın ömrünün yarısına erişebilmektedir. Depremde güvenilirlik bakımından en yüksek notu ahşap alıyor” dedi.

AHŞABIN YANGINA DİRENCİ YÜKSEK

Genel kanaatin aksine ahşabın yangına direncinin beton ve çelikten üstün olduğunu savunan Balcıoğlu, ABD’de son yıllarda büyük kalabalıkların bulunacağı yerlerin, yangın tehlikesine karşı ahşap karkas olarak inşa edilmeye başladığını, Almanya’da da çelik konstrüksiyonların bile ahşapla kaplandığını belirtti. Yangınlar üzerine yapılan araştırmaların yangına karşı ahşabın en güvenli malzemelerden biri olduğunu açıkça ortaya koyduğunu belirten Başkan Balcıoğlu, “Yangının başlama sebebi hiçbir zaman ahşap değildir. Ahşap ısı geçirmeme özelliğinin yanı sıra kömürleşerek yangın sırasında yapıları uzun süre ayakta tutar. Ahşap yapılar yangına 90 dakika dayanırken, çelik konstrüksiyon yapılar 10 dakika içinde çökmektedir” diye konuştu.

Üstün ısı ve nem yalıtımı özellikleri ile ahşap yapıların, içinde yaşanacak en sağlıklı ortamı sunduğunu belirten Muzaffer Balcıoğlu, “Beton yapılar yaydıkları radyon gazı sebebiyle toksin yapıya sahiptir” diye konuştu.

Ahşabın, üretimi ve işlenmesi için en az enerji gerektiren yapı malzemesi olduğuna vurgu yapan Muzaffer Balcıoğlu, “Bilinenin aksine ahşap kullanmak ormanların azalmasını değil, daha bilinçli olarak yaşatılmasını sağlar” dedi.

Ahşabın yanma özellikleri

Ahşabın sıcaklığı 100°C’ye ulaştığında, kimyasal olarak çözülen su buharlaşmaya başlar. Kuru ahşabın termal olarak yumuşaması yaklaşık 180°C’de başlar ve 320°C ve 380°C arasında en yüksek seviyeye ulaşır. Ardından ahşaptaki lignin, selüloz ve hemiselüloz ayrılmaya başlar. Nemli ahşapta yumuşama daha önce yaklaşık 100°C’de başlar.

Ahşabın tutuşma sıcaklığı, ısıya maruz kaldığı süreden etkilenir. Ahşap genellikle 250 – 300°C’de tutuşur. Tutuşma sonrası, ahşap dakikada 0,8 mm oranında karbonlaşmaya başlar. Yangın, oluşan karbon katmanları ahşabı koruduğu için masif ahşap üründe yavaş şekilde ilerler ve ahşabın iç kısımlarında sıcaklık artışı ve böylece yangının ilerlemesi yavaşlar. Örneğin, karbonlaşma sınırına 15 mm mesafede, ahşabın sıcaklığı 100°C’nin altındadır. Bu özellikten, taşıyıcı yapıların boyutlandırılmasında ve başka noktalarda faydalanılır.

Yapıştırılmış lamine ahşapta karbonlaşma hızı 0,7 mm/dak’nın altındadır. Ahşabın tutuşma hassasiyeti, yoğunluğu ve nem içeriği azaldıkça ve ayrıca tek bir ahşap parçasının kalınlığı azaldıkça artar. Ahşaptaki sivri köşeler, pürüzlü yüzey, kusurlar ve çatlaklar da yangının etkisini artırır.

Merkez

Ulucami Mah. Dilek Sok. No:4

Köyceğiz / Muğla

+90 541 584 3464

Fabrika

Alipaşa Mah. Necati Kartal Sok. Silivri 4.Etap San. Sitesi Blok No:3/ I

Silivri / İstanbul

+90 541 584 3464